"Pszczółki" - Zabawa w domu

Zadania do wykonania dla dzieci gr. "Pszczółki"

- czytanie opowiadania J. Wasilewskiej "Tajemnica małego nasionka" rozmowa z dziećmi n/t treści (tekst w internecie)
- posadzenie w doniczce cebulki na szczypiorek, pietruszki, cebulki kwiatów itp
- zapoznanie dzieci z literą c C-
- utrwalanie poznanych liter poprzez np: wyszukiwanie ich w dowolnym tekście i zaznaczanie kredką; lepienie z plasteliny kształtu liter drukowanych i nazywanie ich; pisanie liter po śladzie w liniach, szerszych niż w zeszycie( rodzice mogą narysować na kartce linie i  wykropkować kształty liter; rysowanie szlaczków literopodobnych
- czytanie przy rodzicach prostych wyrazów i krótkich, prostych zdań;
- utrwalanie poznanych cyfr (1-7 ): pisanie po śladzie j/w, malowanie cyfr, ozdabianie ich w dowolny sposób, lepienie z plasteliny, z masy solnej ( w miarę dostępności materiałów )
- zrobienie kalendarza pogody - utrwalanie dni tygodnia ( na kartce rodzice narysują tabelkę, napiszą dni tygodnia, w kratce obok dziecko rysuje  pogodę w danym dniu np. słoneczko, chmury, deszcz itp.
- czytanie dziecku wiersza E. Szelburg-Zarembiny "Wiosna idzie" - rozmowa z dziećmi poprzez zadawanie pytań - (tekst w internecie)
- namalowanie postaci P. Wiosny
- nauka wierszyka na pamięć "Wiosenne kwiaty" A. Łada-Grodzicka - tekst w internecie

Piosenka do nauki:

"Polka fasolka"

Tekst piosenki:

Co tam sadzi pan Jeremi?

Sadzi w polu fasolę

Po ziarenku bęc do ziemi

"Jaki taki plon zbiorę!"

Fa so la so fa

Już po tyce w górę pnie się

Wesolutka fasola

Pan Jeremi worek niesie:

"Hop, fasolo, do wora!"

Prosi żonę pan Jeremi:

"Żono, łuskaj fasolę

I fasolę gotujże mi

Zanim wrócę na pole!"

Ćwiczenia grafomotoryczne:

PDFbambii-znajdź-różnicę.pdf
PDFcyfry.pdf
PDFLitera c.pdf
PDFLitera c pisana po śladzie.pdf
PDFRebus1.pdf
PDFRebus2.pdf
PDFRebus3.pdf
JPEGszl1.jpeg
PDFszlaczki-figury1.pdf
PDFszlaczki-figury2.pdf
PDFszlaczki-literopodobne1.pdf
PDFszlaczki-literopodobne2.pdf
PDFszlaczki-literopodobne3.pdf
PDFszlaczki-literopodobne4.pdf
PDFszlaczki-literopodobne5.pdf
PDFszlaczki-literopodobne6.pdf
PDFszlaczki-literopodobne7.pdf
PDFszlaczki-literopodobne8.pdf
PDFZagadki dla dzieci o wiośnie • Zagadki wiosna.pdf
PDFznajdź różnice 2.pdf

Zachęcamy do odwiedzin stronę:

Przepis na masę solną:

Proszę przeczytać tekst opowiadania i przeprowadzić z dzieckiem rozmowę na jego temat w formie pytań.

Opowiadanie pt. „Tajemnica małego nasionka”

J.Wasilewskiej

„Było sobie ziarenko. Ziarenko było maleńkie i słabe. Bało się, że zjedzą je ptaki, albo polna myszka. Ale zaopiekował się nim ogrodnik, który był duży i silny. Chodził po ogrodzie z łopatą i kopał ziemię. Włożył ziarenko do świeżo skopanej ziemi. A tam pod ziemią było ciemno, ciepło i cicho. Teraz sobie pośpię – pomyślało ziarenko. Leżało spokojnie przez jakiś czas, aż nagle poczuło,że wokół zrobiło się mokro. Ach! To pewnie ogrodnik podlał ziemię! Rozzłościło się okropnie. Ze złości zaczęło się nadymać i pęcznieć tak mocno, aż pękło. Ale nic złego się nie stało. W miejscu pęknięcia pojawił się mały, biały kiełek. Małe ziarenko zaczęło szybko rosnąć. Ogrodnik podlewał je, a słońce ogrzewało swoimi promieniami i w niedługim czasie zamieniło się w piękny, kolorowy kwiat.”

- odpowiadanie na pytania

• kto zaopiekował się ziarenkiem?

• co zrobiło ziarenko w ziemi?

• dlaczego się rozzłościło i co zrobiło ze złości?

• co pojawiło się w miejscu pęknięcia?

• co wyrosło z ziarenka?