Barbórka 2019

W dniu 4 grudnia 2019 r. obchodziliśmy w naszej grupie

Święto Górników

Grudzień to miesiąc wielu świąt, jednym z nich jest Barbórka - święto wszystkich górników.  Obchody Dnia Górnika rozpoczęliśmy krótkim wprowadzeniem w temat uroczystości. Dzieci poznały strój górników : czako, które z przodu ma godło górnicze, perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania węgla i drążenia szybów, a miotełka do czyszczenia otworów strzałkowych. Maluszki dowiedziały się, że kolory pióropusza związane są z pełnioną w kopalni funkcją: biały- sztygar, inżynier, zielony – dyrektor, czarny – górnik, czerwony – członek orkiestry górniczej. Dzieci dowiedziały się, że praca górnika jest bardzo niebezpieczna i ciężka. Barwami górniczymi są czerń i zieleń, ponieważ czerń symbolizuje ciemności podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy.  Na koniec uroczystości wszyscy wspólnie przystąpiliśmy do stworzenia swoich czapek oraz udekorowania ich.