Poniedziałek 23 marca 2020

Tematyka Tygodniowa : PRACOWITA WIOSNA / 23.03.2020-27.03.2020/

Temat: Wiosenne porządki w domu

PROPOZYCJE ZABAW :

1.Wysłuchanie wiersza Jana Brzechwy " Wiosenne porządki"

https://youtu.be/5TX26M3xIUE-  wiersz „ Wiosenne porządki” Jana Brzechwy Jolanta czyta dzieciom

2. Rozmowa rodziców z dziećmi na temat treści wiersza:

- Co zarządziła wiosna?

- Kto uczestniczył w wiosennych porządkach?

- Jakie czynności wykonywały poszczególne postacie?

- Dlaczego wszyscy dookoła robią wiosenne porządki?

- Na czym polegają wiosenne porządki w naszym domu?

3. " Mistrz zagadek"- rozwiązywanie zagadek dotyczących przyborów służących do    sprzątania, utrzymania porządku w domu:

• Co to za złośnica, powiedzcie mi,                                                                                dzieci, poduszki, dywany trzepie
    aż kurz leci? (trzepaczka)
  • Warczę - choć nie jestem psem
    Obiad - na podłodze jem.
    A gdy zniknie brud i kurz,                                                                                                                                                     z gniazdka sznur mnie puści już.(odkurzacz)
  • Pilnuje porządku - wymiata kurz z kątków ( miotła)
  • Bardzo proszę wszystkie dzieci, by rzucały do mnie śmieci( kosz)
  • Przy drzwiach sobie leżę                                                                                                i proszę cię szczerze:Wytrzyj buty, nie żałuj trudu,                                                        a do domu nie wniesiesz brudu.( wycieraczka)
  • Pieni się  z butelki. Zamienia się w bąbelki.                                                      Często podłogę z wodą Ci zmywa. Czy wiesz jak się nazywa? (płyn)
  • Na porządki pora już bo na półkach leży kurz,                                                                przecież wytrzeć go możemy, a czym dobrze wiemy( ściereczka do kurzu)

DOCXOBRAZKI DO ZAGADEK.docx

4. Zabawa w chowanego "Ciepło - zimno"- dziecko wychodzi z pokoju,a rodzic w tym czasie chowa jakiś przedmiot do sprzątania .Następnie woła dziecko i zaprasza do odszukania przedmiotu, pomaga mu mówiąc :"ciepło" - kiedy dziecko zbliża się do danego przedmiotu, " zimno" - kiedy dziecko oddala się od niego, " mróz"- kiedy oddala się za bardzo.Po znalezieniu przedmiotu przez dziecko następuje zamiana ról.

5. Wysłuchanie piosenki" WIOSENNE PORZĄDKI".

https://youtu.be/B4jmkwQNsX8 - piosenka” Wiosenne porządki” z płyty Śpiewające Brzdące

6.Rozmowa na temat treści piosenki -" Jak czystość wpływa na nasze zdrowie"

7.Zabawy matematyczne:                                                                                          "Umiem liczyć" - zabawa w liczenie na dowolnych przedmiotach, dokładanie (dodawanie), zabieranie ( odejmowanie), znaki +,-,=

"Co zniknęło lub zmieniło miejsce" - kładziemy  na dywanie 5-7 przedmiotów do sprzątania, rozmawiamy o ich kolejności - utrwalamy liczebniki porządkowe.Zadaniem dziecka jest zapamiętać kolejność ustawienia, następnie prosimy by dziecko wyszło z pokoju i chowamy jakiś przedmiot. Zadaniem dziecka po powrocie jest wskazać różnice w ułożeniu.

W trakcie zabaw zamieniamy się rolami!!!

ŻYCZĘ MIŁEGO DNIA I UDANEJ ZABAWY.!!!