Wtorek 24 marca

Wtorek 24.03.2020

Temat tygodniowy: "Wiosna w ogrodzie"

Temat dnia: " Ogrodnik"

• zapoznanie z wierszem

"Pan ogrodnik" J. Biernat

Wskazówka:

Uczymy wierszyka na pamięć: całego lub fragmenty

Przyleciała biedroneczka do naszego ogródeczka.  (naśladujemy latającą biedronkę)
Siadła na gałązce i tak obserwuje,                        (siadamy i rozglądamy się dookoła)
Jak ciężko pan ogrodnik od rana pracuje.                               ( wycieramy ręką  czoło)

I łopatą kopie, kopie, kopie                                            (naśladujemy kopanie łopatą)
I grabiami grabi, grabi, grabi,                                                   (naśladujemy grabienie)
i nasionka sieje, sieje, sieje,                                          (naśladujemy sianie nasionek)
i grządki podlewa, i podlewa,                                                    ( podlewamy konewką)
i słucha, jak mu ptaszek swą piosenkę śpiewa.               ( przykładamy rękę do ucha)

Wkoło kwitną już rabatki                                                      (Pokazujemy ruchem ręki)
pszczoły zapylają kwiatki.                                      (naśladujemy brzęczenie pszczoły)
Nagle pan ogrodnik biedronkę zobaczył,                                       (stajemy bez ruchu)
pomachał do niej ręką i wrócił do pracy.                                              (machamy ręką)

Wskazówka:

Tutaj można przypomnieć piosenkę z poniedziałku

• Zabawy ruchowe z rodzicem pt. "Wiosna"

Zabawa „Kwiaty rosną”

Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym, tułów pochylony do przodu, dłonie na podłodze.

Na hasło: „kwiaty rosną” – dzieci powoli prostują tułów.

Na hasło: „kwiaty wyciągają się do słońca” – wyciągają ręce w górę, jak najwyżej.

Na hasło: „kwiaty więdną” – dzieci powoli wracają do pozycji wyjściowej.

-Zabawa „Spójrz w lusterko”

Przybory: lusterko lub talerz plastikowy
Dziecko leży na brzuchu z nogami wyprostowanymi i złączonymi.lusterko trzymane jest pionowo w dłoniach.

Na hasło: „spójrz w lusterko” - uniesienie rąk z lusterkiem nad podłogę, blisko twarzy i przeglądanie się jak w lusterku.

Na hasło: „odpocznij” – położenie lusterek (talerzy) na podłodze.

-Zabawa „Dotknij kwiatka”

Przybory: patyk
Dziecko stoi przed rodzicem.

Rodzic trzyma kwiatka w górze na takiej wysokości, aby dziecko wyciągając się w górę - stojąc we wspięciu na palcach, mogło oburącz dotknąć kwiatka.

-Zabawa „Bocian”

Dziecko  ustawia  się  na dywanie, gdy rodzic włączy muzykę ( piosenka wiosenna lub wybrana przez rodzica) dziecko unosząc wysoko kolana porusza się w różnych kierunkach, jak bocian po łące w poszukiwaniu żab.

Wykonują też ruchy wyprostowanymi rękoma w górę i w dół, jak bocian poruszający skrzydłami.

W czasie chodu plecy są wyprostowane a głowa wyciągnięta w górę.

Gdy nastaje cisza, bociany zatrzymują się i nasłuchują, i ponownie polują, gdy słychać muzykę.

Chętne  dzieci mogą pobawić się w tworzenie takich biedronek,

wystarczy odcisk dłoni i oczka z papieru

ladybug-1-1024x1024.jpeg