26 marca - czwartek

„Planety” – B. Forma

Słońce to gwiazda, świeci na niebie.

Ciepłe promienie wysyła do Ciebie.

Merkury, Wenus to Słońca sąsiedzi,

może je człowiek kiedyś odwiedzi?

Potem jest Ziemia, wszyscy ją znamy.

Za Ziemią Mars częściowo zadbany.

Pokryty pyłem oraz skałami

i nieczynnymi już wulkanami.

A dalej Jowisz, Saturn i Uran,

Neptun hen w gwiezdnych chmurach.

Wokoło Słońca się przemieszczają

i tajemnice swoje wciąż mają.

Zadajemy dzieciom pytania:

Czym jest Słońce?; Czym różni się planeta od

gwiazdy?; O jakich planetach jest mowa w wierszu?

„Trzy planety” – zabawa muzyczno-ruchowa.

Dzieci przy dowolnej muzyce biegają na paluszkach, z dłońmi złączonymi i rękami nad głową.

Gdy przerwiemy muzykę, dzieci z rękami na biodrach obracają się dookoła własnej osi.

Ponownie włączamy muzykę, dzieci biegają j/w. Przy następnej pauzie w muzyce maszerują z wysokim  unoszeniem kolan.

Ponownie włączamy muzykę, dzieci biegają j/w. Przy kolejnej pauzie dzieci

w siadzie prostym poruszają się do przodu bez zginania kolan; wolno przechodzą do siadu

skrzyżnego.

Linki do filmów edukacyjnych:

Zadania dla dzieci:

nazywanie planet,

przeliczanie ich,

pytanie która jest najmniejsza,

a która największa,

jak wygląda np. Saturn,

która z kolei od Słońca to Mars, Ziemia, Jowisz itp.

Praca plastyczna „Planety”.

Pomaluj kartkę niebieskimi farbami. Najlepiej użyć kilku odcieni i malować w jednym kierunku np. poziomo.

Nałóż na duży pędzel rozcieńczoną białą farbę i pochlap kartkę. Powstaną małe białe plamki, które będą gwiazdami.

Na innej kartce przygotuj kolorowe “flezgi mezgi”. Dzieciaki są w tym świetne. Dzieci uwielbiają mieszać wszystkie farby, sprawdzając jaki powstanie kolor. Można malować palcami lub na kolorowej kartce umieścić kilkanaście stempelków.  Świetnie sprawdzi się brokat wysypany na mokrą farbę lub specjalne flamastry z brokatem, ale i bez tego praca się uda.

Poczekaj aż farba wyschnie i narysuj koła rożnej wielkości (na kolorowej kartce). Można użyć cyrkla (podejście profesjonalne) lub szklanek i kubków (postaw szklankę i odrysuj kształt koła).

Wytnij koła i przyklej na niebieską kartkę z gwiazdami.

Ważne, aby koła były różnej wielkości i różniły się kolorami. Banalnie prosta zabawa, a daje świetne efekty. Planety wyglądają realistycznie i mogą być wstępem do poważnych rozmów o kosmosie.

kosmos leda.png

rakieta.png