Wtorek - 7 kwietnia

Wtorek  7 kwietnia 2020

Temat dnia: "Wielkanocne zabawy"

"Baranek, kurczaki, pisanki"

Rozwiązywanie zagadek Joanny Wasilewskiej połączone z opisem słownym obrazka.

Rodzic rozkłada na dywanie obrazki: baranka, kurczaka, pisanki. Czyta dzieciom zagadki.

Zadaniem dzieci jest wskazać odpowiedni obrazek.

- obrazki: baranka, kurczaka, kolorowe pisanki

Baranek cukrowy

Ma złociste rogi

i kożuszek biały.

Nie biega po łące,

bo z cukru jest cały.

Kurczaczki

Wykluły się z jajek,

są żółciutkie całe.

Będą z nich kogutki

albo kurki małe.

Pisanki

Leżą w koszyczku

pięknie ułożone.

W kolory i wzory

mocno ozdobione.

jajo1.jpeg

chick.jpeg

bara.jpeg

Proste zabawy ruchowe do przeprowadzenia w domu lub koło domu:

Toczenie jajek

To zabawa polegająca na potoczeniu (rzuceniu/poturlaniu po podłodze) jajka ugotowanego na miękko. Jak najdalej. Kto najdalej, ten wygrywa.

Inną formą tej zabawy (jeszcze starszą) było celowanie jajkiem do wykopanego dołka. Także tocząc. Jeśli nie chcecie trenować jajkami po pięknym dywanie, można je zamienić na takie ze styropianu, czekoladowe w sreberku lub pobawić się piłką zamiast jajka.

Rzucanie pisanek

Ta zabawa polega na rzucaniu do siebie (zatem parami) pisanek. Przy każdym rzucie, w którym uda się złapać jajko i nie spadnie na ziemię, para oddala się od siebie o jeden krok. Zabawa się kończy, kiedy pisanka wyląduje na ziemi.

Do koła

Przygotuj mały słodki podarunek (lizak lub cukierek) dla każdego uczestnika zabawy. Ułóż je w narysowanym wcześniej na podłodze kole. Jeśli na podwórku to patykiem lub kredką. W domu można to koło wyznaczyć przyklejając szeroką taśmę do dywanu.

Każde dziecko turla jajko po dywanie tak, żeby wtoczyło się do koła. Bierze tę słodycz, najbliżej której zatrzyma się jajko. I tak po kolei. Nawet jeśli wszystkie dzieci dostają te same słodycze, to i tak polowanie na upatrzoną wcześniej, jest świetną zabawą.

Najdalej

Wszyscy uczestnicy zabawy stają w szeregu.

Na znak toczą jajka po ziemi. Wygrywa osoba, której jajko potoczyło się najdalej.

Dzieci mogą odliczyć odległość od startu do swojego jajka tip-topami.

Od razu też poćwiczą liczenie i mierzenie.

Wesołej zabawy.

shutterstock_119471821.png