20.05 Biedronki

Data: 20.05. 2020

Zadania:

1. "Czworonożni pacjenci" – wysłuchanie tekstu Z. Gorczyckiej

Dziadek Franka ma przyjaciela lekarza. Pewnego wieczoru przyjaciel odwiedził go.

– Jak dobrze, że jesteś – mówi dziadek.

– Nasz Kusy zwichnął nogę. Poradź mi, co mam robić.

Lekarz ogląda chorą łapkę, nastawia, bandażuje. I Kusy wkrótce jest zdrów. Po tygodniu doktor znów odwiedza przyjaciela.

Kusy wita się z nim, a potem wybiega z pokoju. Po chwili wraca, ale nie sam. Obok niego skacze na trzech nogach kulejący buldog.

– Ach! – woła lekarz – przyprowadziłeś mi pacjenta! Nie ma rady, muszę mu pomóc. Dobry z ciebie, piesku, kolega! Kusy liże rękę lekarza. Dziękuje mu.

Rozmowa na temat wysłuchanego tekstu, zadajemy dzieciom pytania: Kim był przyjaciel dziadka?; Kogo ten lekarz leczył?; Komu najpierw pomógł lekarz?; Co zrobił pies przy następnej wizycie lekarza?; Jak nazywa się lekarz, który leczy zwierzęta?

2. Zawód: weterynarz

3. „Przygoda Reksa” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem Kart Pracy 4.16.

Dzieci wycinają ilustracje i porządkują je, układając w szeregu. Na ich podstawie tworzą opowiadanie – zaczynamy np. słowami: Pewnego słonecznego dnia…,Na koniec dzieci naklejają ilustracje w odpowiedniej kolejności.

Dla 5-latków: Praca z Książką 4., 15 – rozcinanie obrazka i układanie go z pamięci.

4. Dodatkowe karty pracy:

5. Na koniec pracy, jeżeli rodzice wam pozwolą, możecie obejrzeć bajkę "Marta i weterynarz"