Środa 20 maja 2020 u Kotków

TEMATYKA TYGODNIOWA: Mama i tata

TEMATYKA DNIA:Pomagam w domu

PROPOZYCJE ZABAW:

1.Zabawa ruchowa " Idzie rak"

Chodzi sobie mały rak (dziecko idzie cztery kroki do przodu)

Raz do przodu, a raz wspak (dziecko robi cztery kroki do tyłu)

Dokąd idziesz mały raku (dziecko robi cztery kroki do przodu)

Tam, gdzie domek z tataraku (dziecko robi cztery kroki do tyłu)

bo w nim mama, tata, brat (dziecko robi cztery kroki do przodu)

i ja, bardzo mały rak. (dziecko stojąc w miejscu pokazuje na siebie i kuca.)

2.Kosmici z odkurzacza – rozmowa z dzieckiem na temat opowiadania Liliany Fabisińskiej.

Rodzice Paulinki dostali na rocznicę ślub wspaniały prezent: odkurzacz, który sam jeździ po całym pokoju i sam sprząta. Nie trzeba za nim chodzić, nie trzeba nosić niewygodnej rury. Na ten prezent złożyła się cała rodzina. – Wszyscy wiemy, że macie mnóstwo pracy i mało czasu na sprzątanie – powiedział dziadek uroczyście, wręczając rodzicom wielką paczkę. Paulinka mogłaby godzinami wpatrywać się w jeżdżący po podłodze statek kosmiczny. UFO – tak nazywała ten odkurzacz, oczywiście tylko w myślach, bo nie chciała, żeby ktoś się z niej śmiał. Wyobrażała sobie, że w środku siedzą niewidzialne ludziki, które sprzątają ich dom swoimi malutkimi, niewidocznymi miotełkami. – Ach, gdybym tak mogła was zobaczyć! – szepnęła kiedyś w stronę odkurzacza. A wtedy on… (mogłaby przysiąc, że tak było) …delikatnie się poruszył i zagrzechotał! – Chcecie urządzić sobie jakąś zabawę? – powiedziała z nadzieją w głosie. – Tak, żeby nikt was nie zobaczył? Obiecuję, nikomu nie powiem! Możecie bawić się przy mnie! Ale niewidzialne ludziki nie dały się namówić. Nie wyszły ze swojego statku kosmicznego i nie przywitały się z Paulinką. Ona jednak nie rezygnowała. Próbowała zaskoczyć małych kosmitów z samego rana, próbowała i wieczorem, wbiegając do pokoju na palcach, już po zgaszeniu światła. Któregoś dnia wróciły z mamą do domu trochę wcześniej niż zwykle. Zastały tatę przy stole. Kiwał się na krześle, czytając instrukcję obsługi. – Coś się zepsuło? – zdenerwowała się mama. – Nie, nie – uśmiechnął się niepewnie, jak dziecko przyłapane na gorącym uczynku. – Po prostu… no wiecie… po prostu zupełnie nie rozumiem, jakim cudem ten odkurzacz jeździ i sprząta całkiem sam. Szukam informacji w instrukcji. Ale nic tam nie ma. Zaczynam już podejrzewać, że w środku siedzą jakieś małe niewidzialne ludziki.

Dziecko odpowiadają na pytania rodzica dotyczące treści opowiadania:

- Co dostali rodzice Paulinki w prezencie?;

- Nad czym zastanawiała się Paulinka?;

- W jaki sposób próbowała sprawdzić, czy w środku są ludziki?;

- Co sprawdzał tata Paulinki?;

- Jakie inne sprzęty pomagają w codziennych pracach domowych?

3.„Domowi pomocnicy” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem obrazków. Dzieci rozwiązują zagadki dotyczące urządzeń domowych i wskazują je na obrazkach.

W każdej kuchni stoi metalowa skrzynka, w której się nie psuje mleko ani szynka. /lodówka/

Dzięki niemu łatwiej i lepiej się sprząta. Wciągnie każdy pyłek z najdalszego kąta. /odkurzacz/

Gdy włożysz do niej brudne ubranie, po jakimś czasie czyste się stanie. /pralka/

Wygląda jak duża metalowa skrzynia, sama zmywa sztućce i brudne naczynia. /zmywarka/

Kiedyś miało duszę, dziś jest elektryczne. Dzięki niemu spodnie mają kanty śliczne. /żelazko/
Gdy się włączy silnik, ta sprytna maszyna trawę na trawniku równiuteńko ścina. /kosiarka/

Rodzic zadaje dziecku pytania:

- Co łączy te wszystkie sprzęty?;

- Kto może z nich korzystać?;

- W jaki sposób pomagacie w domowych obowiązkach?

Na koniec dziecko wykonuje ćwiczenia w Karcie Pracy str 12./ dzieci 6- letnie/, zgodnie z tematyką / dzieci 5-letnie/.

4." Domowe porządki" - zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem książki " Piszę i Liczę "str 69.

5. Nauka na pamięć słów piosenki " Kocham Cię ti amo, je taime"/ z poprzedniego dnia/

6. Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.

Miłego Dnia Kochane dzieciaczki Wam życzę!