27.05 Biedronki

Temat: Pomagam mamie

Data: 27.05.2020

Zadania:

1. „Idzie rak” – zabawa ruchowa.

Dzieci poruszają się zgodnie z rytmem wiersza:

Chodzi sobie mały rak (dzieci idą cztery kroki do przodu)

Raz do przodu, a raz wspak (dzieci robią cztery kroki do tyłu)

Dokąd idziesz mały raku (dzieci robią cztery kroki do przodu)

Tam, gdzie domek z tataraku (dzieci robią cztery kroki do tyłu)

bo w nim mama, tata, brat (dzieci robią cztery kroki do przodu)

i ja, bardzo mały rak (dzieci stojąc w miejscu pokazują na siebie i kucają)

2. "Kosmici z odkurzacza" – rozmowa z dziećmi na temat opowiadania Liliany Fabisińskiej.

Rodzice Paulinki dostali na rocznicę ślub wspaniały prezent: odkurzacz, który sam jeździ po całym pokoju i sam sprząta. Nie trzeba za nim chodzić, nie trzeba nosić niewygodnej rury. Na ten prezent złożyła się cała rodzina.

– Wszyscy wiemy, że macie mnóstwo pracy i mało czasu na sprzątanie – powiedział dziadek uroczyście, wręczając rodzicom wielką paczkę. Paulinka mogłaby godzinami wpatrywać się w jeżdżący po podłodze statek kosmiczny.

UFO – tak nazywała ten odkurzacz, oczywiście tylko w myślach, bo nie chciała, żeby ktoś się z niej śmiał. Wyobrażała sobie, że

w środku siedzą niewidzialne ludziki, które sprzątają ich dom swoimi malutkimi, niewidocznymi miotełkami.

– Ach, gdybym tak mogła was zobaczyć! – szepnęła kiedyś w stronę odkurzacza.

A wtedy on… (mogłaby przysiąc, że tak było) …delikatnie się poruszył i zagrzechotał!

– Chcecie urządzić sobie jakąś zabawę? – powiedziała z nadzieją w głosie.

– Tak, żeby nikt was nie zobaczył? Obiecuję, nikomu nie powiem! Możecie bawić się przy mnie! Ale niewidzialne ludziki nie dały się namówić. Nie wyszły ze swojego statku kosmicznego i nie przywitały się z Paulinką. Ona jednak nie rezygnowała. Próbowała zaskoczyć małych kosmitów z samego rana, próbowała i wieczorem, wbiegając do pokoju na palcach, już po zgaszeniu światła. Któregoś dnia wróciły z mamą do domu trochę wcześniej niż zwykle. Zastały tatę przy stole. Kiwał się na krześle, czytając instrukcję obsługi.

– Coś się zepsuło? – zdenerwowała się mama.

– Nie, nie – uśmiechnął się niepewnie, jak dziecko przyłapane na gorącym uczynku.

– Po prostu… no wiecie… po prostu zupełnie nie rozumiem, jakim cudem ten odkurzacz jeździ i sprząta całkiem sam. Szukam informacji w instrukcji. Ale nic tam nie ma. Zaczynam już podejrzewać, że w środku siedzą jakieś małe niewidzialne ludziki.

Dzieci odpowiadają na pytania dotyczące treści opowiadania, np.: Co dostali rodzice Paulinki w prezencie?; Nad czym zastanawiała się Paulinka?; W jaki sposób próbowała sprawdzić, czy w środku są ludziki?; Co sprawdzał tata Paulinki?; Jakie inne sprzęty pomagają w codziennych pracach domowych?

3. „Domowi pomocnicy” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem Karty Pracy 4.12.

„Domowe porządki” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem Piszę i Liczę 69

4. "Paulinka dla mamy"

Bożena Forma

Ja Paulinka się nazywam,

po obiedzie często zmywam.

Ścieram kurze i podłogę,

śmieci także wynieść mogę.

Bardzo w tym pomagam mamie,

bo ją kocham niesłychanie.

Mamo, mamo weź me serce,

bo ja kocham Cię najwięcej.

Przyjmij piękny bukiet kwiatów

i życzenia przedszkolaków.

Po wysłuchaniu wiersza zadajemy dzieciom pytania: Jak Paulinka pomagała swojej mamie?; W jaki sposób wy pomagacie mamom?; Jak myślicie, co moglibyście zrobić, żeby wasze mamy były radosne i szczęśliwe?

Kto ma ochotę może nauczyć się wiersza na pamięć ;)

5. Dodatkowe karty pracy: