8.06.2020 b,p

TEMAT TYGODNIA: WAKACJE TUŻ- TUŻ

TEMAT:  W GÓRACH- 08.06.2020

ZADANIA:

-„Góry” – wysłuchanie wiersza J. Porazińskiej. Rozmowa z dziećmi.

Góry nasze, góry!

Hale nasze, hale!

Kto was zna tak dobrze,

jako my, górale!

Góry nasze, góry!

Wy, wysokie szczyty!

Kto was przewędrował?

Góral rodowity.

R. zadaje dzieciom pytania o znaczenie pojęć: hale, góral, szczyt.

R. rozwija mapę Polski, na której dzieci odszukują góry, określają kierunek (na dole mapy).R. lub dzieci, które potrafią czytać, odczytują nazwy pasm górskich, np. Karpaty, Sudety, Tatry.

Następnie R. zadaje dzieciom pytania:

Po czym poznamy, że na pewno jesteśmy w górach?;

Jak nazywamy potocznie mieszkańców gór?;

Jak nazywa się łąka w górach?;

Jak nazywa się wędzony ser owczy?;

W jaki sposób można w górach spędzać wakacje, co można robić?; Jakie zwierzęta można niekiedy zobaczyć podczas górskich wędrówek?.

- ,,Bezpieczne wakacje” – osłuchanie się z piosenką

PRACA Z KSIĄŻKĄ:

- zadanie dla 5 latków

-„Tropimy głoskę h” – zabawy słuchowe. Dzieci wyszukują w sali lub wymyślają przedmioty / zwierzęta / owoce / warzywa, których nazwy zaczynają się głoską h.

-Praca z Kartą pracy 4, 20 – czytanie globalne, wyraz podstawowy: hamak. Dzielenie na sylaby nazw obrazków oraz kolorowanie ramek wokół tych przedmiotów, których nazwy zaczynają się głoską h. Zadanie dodatkowe – słuchanie i nauka rymowanki Hela hamak zawiesiła…, recytacja z jednoczesnym  wodzeniem po śladzie, rysowanie kształtu w tunelu oraz samodzielnie

Hela hamak zawiesiła

i się na nim położyła.

Hopsa, hopsa, dana, dana,

ta zabawa jest udana.

Zadanie dodatkowe: Praca z Kartą pracy nr 4, s. 21 – wycinanie elementów historyjki obrazkowej. Opowiadanie o zdarzeniach. Układanie obrazków w prawidłowej kolejności: wyjazd w góry, powrót z gór.

-  zadanie dla 6 latków

-„Sokole oko”zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem KP4.24.

ZADANIA DLA CHĘTNYCH:

8 CZERWIEC – ŚWIATOWY DZIEŃ OCEANÓW- pod poniższym linkiem znajdziecie Państwo propozycje doświadczeń, gier, kolorowanek itp.