14 kwietnia 2020 u Kotków

TEMATYKA TYGODNIOWA: Praca rolnika

TEMATYKA DNIA: Pracowity dzień rolnika

PROPOZYCJE ZABAW:

1.Zabawa ortofoniczna przy piosence Kaczor Donald farmę miał. https://youtu.be/KITSIpt5GzA

2. Zumba dla dzieci https://youtu.be/iKeatJK181Q

3. "O czy będziemy rozmawiać w tym tygodniu"- praca z Kartą Pracy 3 - cięcie i składanie obrazka gospodarstwa domowego - wprowadzenie do tematu.

4. "Praca rolnika" - opowieść ruchowa , rodzic opowiada historię , a dziecko ruchem naśladuje pracę rolnika i zwierząt w gospodarstwie domowym

W wiejskiej zagrodzie, praca wre od świtu.Gospodarz skoro świt wstał, by zająć się zwierzętami.Najpierw wszedł do chlewika, gdzie w wielkich kotłach mieszał paszę dla świnek, nalewał wodę do zbiorników i poidełek.Wielkimi widłami przenosił do boksów belki słomy i siana, następnie poszedł do stajni gdzie wsypał owies dla koni i oczywiście nalał wodę do zbiorników. Przyniósł również z kopy leżącej obok świeżego siana. Na koniec poszedł do obory, gdzie czekały na niego już krowy.Stały i muczały, a on najpierw nakarmił je i zabrał się za dojenie.Trzeba było dojść do każdej i na małym stołeczku usiąść obok niej.obiema rękami chwycił wymiona i zaczął doić krowę.Do wiaderka zaczęło kapać świeże mleko.

Następnie gospodarz zjadł śniadanie i wyprowadził z garażu traktor.Doczepił do niego pług i ruszył na pole.Tam zaorał i zbronował całe pole równiutko rządek po rządku.Następnie w wielkie wiadro wsypał ziarno i zaczął siać - chodząc po polu w jedną i drugą stronę.Kiedy skończył pojechał do domu na obiad, kiedy zjadł poszedł do stodoły gdzie musiał poprzestawiać z miejsca na miejsce bardzo ciężkie worki z paszą dla zwierząt. Zaczynał się zmierzch, znowu doglądnął swój dobytek: krowy, konie, kaczki, kury, świnki i indyki. Wieczorem po kolacji  mógł nareszcie odpocząć.

5. "Dzień rolnika" - rozmowa z dziećmi nt pracy rolnika, w różnych porach dnia / świt, ranek, południe, popołudnie, zmierzch, wieczór/ tworzenie przez dzieci historyjki obrazkowej - rysowanie kredkami czynności wykonywanych przez rolnika w różnych porach dnia.

6. "Praca rolnika w różnych porach roku" - rodzic pokazuje dziecku / w załączeniu/napisy pór roku oraz obrazki przedstawiające czynności wykonywane przez rolnika w różnych porach roku, zadaniem dziecka jest przyporządkować czynność do pory roku.

7."Co robi rolnik "- zabawa słownikowa, ćwiczenia w czytaniu. Dziecko czyta tekst/ w załączeniu/ i dopowiada zakończenie zdania.

 

 

                                      MIŁEJ ZABAWY ŻYCZĘ  KOCHANI!