15.04.2020

Temat: Od buraka do lizaka

Data: 15.04.2020

„ Jak powstaje cukier?” – film edukacyjny

https://vod.tvp.pl/video/jedyneczka,cukier,41778

„Ułóż dalej „ – zabawa dydaktyczna. Układanie rytmów. Rodzic przygotowuje bardzo dużo liczmanów (np.  klocki, kredki) w trzech kolorach: białym ( buraki cukrowe), czerwonym  ( buraki czerwone), zielonym (buraki pastewne). Rodzic układa wzór, np.: b b c c z z b b c c z z; b b c z z b b c z z, zadaniem dziecka jest dokończenie rozpoczętej sekwencji.

„ Policz i przynieś tyle, ile oczek jest na dwóch kostkach” – zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa. Dziecko wspólnie z Rodzicem przygotowuje kartoniki z oczkami takimi jak na kostce do gry ( potrzebne są dwie kostki czyli 12 kartoników). Dziecko porusza się po pokoju w rytm ulubionych melodii. Podczas przerwy w muzyce Rodzic pokazuje dwa kartoniki i prosi dziecko żeby przyniosło tyle wskazanych przez Rodzica przedmiotów ( np. klocków, piłek, kamieni), ile jest razem oczek na obu kartonikach.

„ Czy jedzenie słodyczy jest zdrowe?”- rozmowa na temat szkodliwości jedzenia dużej ilości słodyczy. Zwrócenie uwagi na wiele chorób, które są wywołane przez nadmierne spożywanie słodycz, np. choroby zębów, otyłość.

„Prawda czy fałsz” – zabawa dydaktyczna. Dziecko siedzi na dywanie, Rodzic mówi zdanie. Jeżeli jest ono prawdziwe, dziecko klaszcze w ręce, jeżeli jest fałszywe – wstaje i tupie. Przykładowe fałszywe zdania: Wieś jest większa od miasta.; Zimą zbieramy z pola zboże.; Siano to polskie zboże.; Krowy jedzą cukierki i ciasto.; Traktor to maszyna do robienia naleśników .; Jabłka rosną na grządce.

„Zamiast słodyczy – piję zdrowy sok” – karta pracy.