Środa 22 kwietnia 2020 u Kotków

TEMATYKA TYGODNIOWA: Chronimy Środowisko

TEMATYKA DNIA: Wielkie sprzątanie

PROPOZYCJE ZABAW:

1.Oglądanie bajki ekologicznej  pt:Ekologiczny dom”  https://youtu.be/PYd88-RyaLs

2. Zabawa  przy piosence " Stwory głodomory"  https://youtu.be/x2ikpURw0iQ

3.Zabawa dydaktyczna " Kolorowe głodomory" - rodzic prezentuje sylwety stworów - głodomorów / w załączeniu/, nazywa je i objaśnia jak z ich pomocą należy segregować śmieci.Następnie dzieci przyporządkowują odpady/ obrazki w załączeniu/ do odpowiednich stworów. 

Stwór niebieski

Nazywam się "Pożeracz Papieru"- chętnie zjadam opakowania z papieru, tekturowe kartony, gazety i ulotki, zeszyty i papier

Stwór zielony

Mówią o mnie " Pożeracz Szkła".Uwielbiam czyste szklane butelki po napojach, słoiki i szklane opakowania. Bardzo nie lubię resztek jedzenia i picia, bo mam po nich rewolucje pudełkowe.

Stwór brązowy

Mówią na mnie " Pożeracz Bioodpadów" bo zjadam odpadki z warzyw i owoców, a nawet resztki jedzenia.Jem również skorupki jaj, zwiędłe kwiatki,a nawet fusy po kawie i herbacie.Jestem wegetarianinem, a więc nie jadam mięsa ani kości.

Stwór żółty

Zwą mnie pożeraczem metali i tworzyw sztucznych.Oj tak, tak.Zjadam chętnie puste butelki, najbardziej lubię zgniecione.Uwielbiam zakrętki do butelek i słoików, plastikowe opakowania, torebki i worki foliowe. Szczególnie lubię gdy kartony po napojach są w środku czyste, bo od płynów rdzewieją mi zęby.

Stwór szary

Jestem Pożeraczem Odpadów Zielonych.Dla mnie liście i skoszona trawa oraz gałęzie to prawdziwy przysmak.Jestem niebywale zdrowy, bo zjadam tylko naturalne odpady.

Stwór czarny

Nazywają mnie Pożeraczem Odpadów Mieszanych. Jem wszystko co popadnie, resztki mięsa, kości, zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, a nawet zabrudzony żwirek dla zwierząt. Bardzo nie lubię gdy ktoś wrzuca mi pokarm innych pożeraczy, bo on wcale mi nie smakuje.Potem muszę go wypluwać i wszyscy się na mnie złoszczą, że tak śmiecę.

 

 

4.Zabawa naśladowcza przy piosence ekologiczne " Leśne duszki" https://youtu.be/2tL0TZ-fS44

5." Szukamy głoskę w" - zabawa dydaktyczna.

- Dziecko poszukuje w domu przedmiotów , które zaczynają się na głoskę "w"

- Rodzic wypowiada wyrazy gdzie głoska " w" występuje na początku, w środku i na końcu wyrazu , a pomiędzy nimi takie wyrazy, które tej głoski nie zawierają.Jeżeli dziecko usłyszy głoskę "w" ma wykonać pajacyka

- Monografia litery " W,w" na podstawie wyrazu worek, Wanda

  • wybrzmiewanie sylab i głosek w w/w wyrazach
  • budowanie modelu wyrazu z wykorzystaniem kartek czerwonych i niebieskich/ samogłoski i spółgłoski/
  • pokaz litery W,w drukowanej i pisanej - porównywanie liter, zwrócenie uwagi na kierunek pisania i miejsce litery w liniaturze
  • modelowanie litery W, w pisanej poprzez układanie na niej nakrętek.

- Praca w książce Karcie Pracy nr 3 zgodnie z tematyką

 

 

6.Zabawy na świeżym powietrzu w przydomowym ogrodzie lub/i  " Sprzątamy las" - wyjście z rodzicem do lasu i zbieranie odpadów.

 

                                                       Życzę miłego dnia!