27.04.2020

TEMAT TYGODNIA: KTO TY JESTEŚ?

TEMAT:  POLSKA-LEGENDA- PONIEDZIAŁEK  27.04.2020

ZADANIA:

- ,,KATECHIZM POLSKIEGO DZIECKA „– zapoznanie z wierszem W. Bełzy.

,,Kto ty jesteś?

Polak mały.

Jaki znak twój?

Orzeł biały.

Gdzie ty mieszkasz?

Między swemi.

W jakim kraju?

W polskiej ziemi.

Czym ta ziemia?

Mą ojczyzną.

Czym zdobyta?

Krwią i blizną.

Czy ją kochasz?

Kocham szczerze.

A w co wierzysz?

W Polskę wierzę.

Coś ty dla niej?

Wdzięczne dziecię.

A coś winien?

Oddać życie.”

Wyjaśnienie trudnych pojęć. Omówienie treści wiersza ukierunkowane pytaniami Rodzia.: Jak nazywa się nasza ojczyzna?; Jak nazywają się ludzie mieszkający w Polsce?;Jak wygląda godło Polski?; Jak wygląda flaga Polski?; Dlaczego należy kochać swój kraj?.

- Nauka wiersza na pamięć

- „MOJE MIEJSCE” – odszukiwanie i zaznaczanie na mapie Polski swojej miejscowości.  Znajdź stolicę Polski, pierwszą stolicę oraz góry i morze.

Na tej stronie można znaleźć mapę ( patrz pozycja ,,Mapa polski”)

http://my-life-my-passion-my-choice.blogspot.com/2016/05/polska-moja-ojczyzna.html?spref=pi

- „POLSKA MOJA OJCZYZNA” – praca plastyczna. Narysuj w konturze Polski co lubisz, kochasz najbardziej w naszej Ojczyźnie np. morze, góry itp.

Do druku :http://bystredziecko.pl/mapa-konturowa-polski/

-ZABAWA RUCHOWA Z PIOSENKĄ- zapraszam do wspólnej zabawy z rodzicami, słuchaj i skacz ( potrzebnych będzie 8 kartek lub wyklejona taśmą malarską szachownica) https://www.youtube.com/watch?v=ptz7EDNmuag

DL A CHĘTNYCH:

-,,Podanie o Lechu” – zapoznanie z treścią legendy. oprac. Edyta Wygonik

,,Dawno temu, tak dawno, że nikt dokładnie już nie wie, kiedy to się zdarzyło, trzech braci – Lech, Czech i Rus – postanowiło, że każdy z nich założy sobie państwo. Pożegnali się więc serdecznie i rozeszli w trzy strony świata. Lech podążył na północ. Zarówno on, jak i jego bracia chcieli, aby miejsca, w których założą swe siedziby, były dobrze położone, miały żyzną ziemię, lasy pełne zwierzyny, wody pełne ryb.

Lech długo wędrował w poszukiwaniu takiego miejsca. Mijał dzikie puszcze, przedzierał się przez gąszcze, pokonywał strumienie, stawy i bagna. Był już dosyć zmęczony, kiedy nagle ujrzał to, czego szukał – miejsce, do którego dotarł, zachwyciło go od razu: wszystko było takie, jak sobie wymarzył. Była to równina nad rzeką Warta. Postanowił, że tu właśnie powstanie jego państwo. Kiedy zabrano się do budowy grodu, znaleziono gniazdo białych orłów. Lech uznał to za dobry znak i obrał sobie tego ptaka za godło wojenne, które później stało się też godłem.”

-ZAPRASZAM DO PODRÓŻY PO POLSCE, piosenka ,,JESTEM POLAKIEM"  https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM