30.04.2020

TEMAT TYGODNIA: KTO TY JESTEŚ?

Temat: Warszawa

Data: czwartek- 30.04.2020

Zadania:

- ,,Polska" - nauka języka migowego ( filmiki prześlę Państwu na WhatsApp)

https://www.youtube.com/watch?v=iid3EQOSSFw legenda o Syrence Warszawskiej. Zapraszam do wysłuchania legendy.

-„ Rozwijanie zdań i przeliczanie wyrazów” – zabawa dydaktyczna. Dziecko siedzi na dywanie, ma 6/7 klocków, guzików, kredek lub innych liczmanów. Rodzic mówi: Policz wyrazy w zdaniu: Warszawa to stolica.; Połóż tyle klocków, guzików itp., ile jest w nim wyrazów. Rodzic jeszcze raz mówi zdanie, mocno akcentując każdy wyraz. Dziecko układa liczmany, pokazuje na palcach liczbę wyrazów. Następnie Rodzic mówi: Policz wyrazy w zdaniu: Warszawa to stolica Polski.; Połóż tyle klocków ( guzików itp.), ile jest w nim wyrazów. Rodzic jeszcze raz mówi zdanie, mocno akcentując każdy wyraz. Dziecko układa liczmany pokazuje na palcach liczbę wyrazów. Następnie Rodzic prosi dziecko, aby ułożyło zdania z wyrazem Warszawa. Wspólnie mogą je rozwijać. Za każdym razem dziecko przelicza liczbę wyrazów w zdaniu i pokazuje ją na palcach.

-Praca z Kartami Pracy numer 3, strona 31, umieszczanie nalepek w odpowiednich miejscach tak, aby powstała mapa Polski. Czytanie globalne słowa mapa. Wskazywanie flagi Polski wśród innych podobnych. Łączenie z konturem mapy symboli kojarzących się z naszym krajem, kolorowanie mapy.

-https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM zapraszam do wysłuchania piosenki oraz wspólnego śpiewania.

„ Gimnastyka buzi i języka” – ćwiczenia oddechowe.

  1. „ Dmuchanie balonów” – dziecko nabiera powietrze nosem, następnie wypuszcza je buzią, udając pompowanie balonu.
  2. „ Wiatr” – dziecko ma zaciśnięte zęby, naśladuje cichy szmer wiatru, jednocześnie wypowiadając głoskę szszsz.
  3. „ Nadmuchany balon” – dziecko nabiera powietrze w policzki, zatrzymując je. Następnie naciska policzki palcami wskazującymi i wolno wypuszcza powietrze.
  4. „Wiatr w buzi” – dziecko ma zaciśnięte usta. Wypycha policzki, w różnych kierunkach końcem języka – naśladuje złapany do buzi wiatr, który próbuje się wydostać na zewnątrz.

Warto zobaczyć:

- ,,Syrenka z rolki" - praca plastyczna i wiele innych pomysłów na pracę http://www.naszebabelkowo.pl/2018/07/kreatywne-wakacje-z-dzieckiem-11.html

- ,,Stempelkowa Polska" - praca plastyczna https://blondynkikreatywnie.blogspot.com/2018/10/stempelkowa-polska-praca-plastyczna.html