Środa 6 maja 2020 u Kotków

TEMATYKA TYGODNIOWA: Moje książki

TEMATYKA DNIA: W bibliotece

PROPOZYCJE ZABAW:

1.Słuchanie piosenki " Kto książki czyta" https://youtu.be/HH9yMctug4c

2."Kłótnia książek "– rozmowa na temat treści opowiadania Łukasza Bernady i ilustracji w Cz 64–65.

W sobotę w bibliotece zrobił się szum. To kolorowe książki dla dzieci kłóciły się między sobą. – Ja jestem najciekawsza – przechwalała się historia o piratach. – Opowiadam o niesamowitych przygodach! – Nieprawda! – odpowiedziała inna. – U mnie można przeczytać informacje o dinozaurach. Dzieci wolą dinozaury niż piratów. – Nie macie racji! – krzyknęła następna. – Najciekawsze są nowe modele aut! Potem włączyły się też inne książki. Już nikt nikogo nie słuchał. O rozwiązanie poproszono mądrą księgę baśni. – Zanim odpowiem – rzekła – wykorzystam czar wróżki z bajki i zabiorę was w podróż po naszym miasteczku. Wypowiedział zaklęcie i okno się uchyliło, a książki wyfrunęły jak ptaki, machając okładkami. Nastał wieczór i w wielu oknach paliły się światła. Książki zaglądały do mieszkań. W jednym dzieci czytały historię przygodową. W drugim dziewczynka siedziała nad stronicami o ciastkach i wypiekach. Jeszcze w innym pan trzymał w rękach powieść. 
– Tam nie lecimy – oznajmiła księga baśni, wskazując biały domek. – Tam nie ma książek. Muszą się najpierw o nas dowiedzieć. Zajrzały do wielu okien i przekonały się, że ludzi interesują bardzo różne książki. Po powrocie milczały zawstydzone. Nikt nie czytał o piratach, dinozaurach, czy samochodach. – Czytelnicy lubią różne książki – uspokajała księga baśni. – A to oznacza, że każda z nas jest ważna. – Naprawdę?! – zapytały z niedowierzaniem. – Tak. Tylko dla kogoś innego. W poniedziałek rano pierwsza zjawiła się pani bibliotekarka. Wkrótce przybyły również dzieci ze szkoły z wychowawczynią. Gdy się zapisywały do biblioteki, jeden z chłopców powiedział: – Mieszkam niedaleko. My nie mamy książek. Czy mogę wypożyczyć od razu trzy? – Oczywiście! A które byś chciał? – O piratach, o samochodach i… o dinozaurach!

Dziecko odpowiada na pytania rodzica.

-Jak nazywa się miejsce, w którym były książki?

-O co pokłóciły się książki?

-Kto pomógł rozwiązać problem?

- Co zrobiła księga z bajkami, by pogodzić książki?

Popatrzcie na ilustrację w książce.

- Co można robić w bibliotece?

- Jak należy zachowywać się w bibliotece?

Po rozmowie dziecko wykonuje kolejno ćwiczenia w Cz 64–65. / dzieci 7-letnie/

 

 

3.Zabawa matematyczna" Na półkach" - przeliczanie elementów, przyporządkowanie właściwej cyfry do obrazka./ wskazanie, zamalowanie/

 

 

4. Zabawa tematyczna " W bibliotece".

5. Spacer po najbliższej okolicy, zabawy ruchowe w ogrodzie.

 

                                                     Miłego dnia Wam życzę Kochani !

                        Próbujcie sami czytać  krótkie teksty w książeczkach.