Kotki13

Dzień dziecka w świerklańskim przedszkolu

             2 czerwca 2014 roku w świerklańskim przedszkolu świętowano Dzień Dziecka. Przedszkolaki już z samego rana były ciekawe, jak będą przeżywać ten dzionek. Zaraz po śniadaniu rozpoczęła się „Spartakiada przedszkolaka”. Wszystkie dzieci z obu grup: „Myszki” i „Kotki” złożyły ślubowanie, zapoznając się jednocześnie z regulaminem imprezy sportowej. Kiedy rozpoczęły się gry i zabawy uśmiechy nie opuszczały twarzy przedszkolaków. Biegi na czas, slalomem, skoki w workach czy chodzenie z jajkiem na łyżeczce, żeby nie spadło, to tylko niektóre konkurencje sportowe, które miały miejsce w ten szczególny dla dzieci dzień. Najbardziej chyba jednak przypadły im do gustu tańce      z balonami w rytm skocznej muzyki, co można było zauważyć patrząc na ich uśmiechnięte minki. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał medal super sportowca oraz słodki upominek. Ten dzień na pewno zapisze się na długo w pamięci naszych pociech…

 

 

Dzień mamy i taty w przedszkolu

W czwartek, 29 maja 2014 roku, od samego rana w przedszkolu w Świerklach było bardzo gwarno. Mianowicie dzień mijał na ostatecznych przygotowaniach dzieci do przedstawienia oraz dekoracji sceny i wystroju sali wiejskiej w Świerklach do uroczystości  z okazji Dnia Mamy i Taty. Kiedy wybiła godzina 17, wszyscy rodzice wyczekiwali swoich pociech na „estradzie”. Dzieci z grupy „Kotki” doskonale wcieliły się w postacie z bajek i pięknie wyrecytowały swoje role. Rodzice byli bardzo wzruszeni. Po inscenizacji dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty. Mamusie otrzymały bransoletki  z koralików, a tatusiowie drewniane ramki wraz ze zdjęciem swojej pociechy. Po wręczeniu upominków miał miejsce słodki poczęstunek. Wszyscy w świetnych humorach wrócili do swoich domów.

Organizowanie takich imprez ma na celu integrację przedszkola ze środowiskiem dzieci poprzez zacieśnianie więzi rodzinnych oraz wyrażanie podziękowania za trud wychowawczy swoich pociech. Z okazji święta Matki i Ojca składamy wszystkim rodzicom naszych przedszkolaków najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, spokoju ducha oraz wytrwałości w podejmowaniu trudów wychowywania swoich dzieci.

 

 

                                                                              Spotkanie z panem Leśniczym


W piątek, dnia 9 maja 2014 roku odbyło się w przedszkolu w Świerklach spotkanie z leśniczym, przedstawicielem Nadleśnictwa w Kup, mianowicie z panem Jerzym Bednarzem. W ramach pogadanki dzieci dowiedziały się jakie są funkcje lasu i jak należy go chronić. „Kotki” zapoznały się również z pracą leśniczego, ze zwierzętami zamieszkującymi tereny leśne oraz z grzybami i roślinami rosnącymi w tym ekosystemie. Wszystkie informacje i ciekawostki, które opowiadał pan Jerzy były poparte tablicami i kolorowymi ilustracjami. Nie zabrakło również okazów wypchanych zwierząt. Dziękujemy bardzo serdecznie panu leśniczemu za spotkanie i czekamy z utęsknieniem na kolejne, tym razem może już w naszym świerklańskim lesie…

 

 


Teatrzyk „Szewczyk Dratewka”

24 kwietnia 2014 roku dzieci z obu grup – „Kotki” i „Myszki” wybrały się na teatrzyk pt. „Szewczyk Dratewka” do Dobrzenia Wielkiego. Dzień ten był pełen wrażeń dla przedszkolaków ze świerklańskiego przedszkola, gdyż dla większości z nich, jeśli nie dla wszystkich, był pierwszą wizytą w teatrze. Tuż po śniadaniu przyjechał autobus, który zawiózł nas do wytyczonego celu. Tam czekała już „tajemnicza scena”. Gdy rozpoczęło się przedstawienie dzieci z zainteresowaniem przypatrywały się aktorom i ich grze. Były śmiechy i oklaski, które bardzo wiernie oddawały aktywne uczestnictwo naszych pociech w tej sztuce. Zwieńczeniem teatrzyku były słowa: „Lepiej jest budować niż się złościć i życie marnować” oraz „Zło do zła wraca, lepiej więc do dobra powracać”, które na pewno każdemu dziecku na  długo pozostaną w pamięci. Wszyscy w świetnych humorach powrócili do przedszkola i do końca dnia dzielili się wrażeniami i przeżyciami z teatru.

Wyjazdy do teatru rozwijają u dzieci wyobraźnię, twórcze myślenie, pamięć wzrokowo-słuchową, a także piękną i poprawną mowę, w związku z czym, zachęcamy rodziców do jak najczęstszych wizyt z pociechami w teatrze.

 

 

Konkurs „Jakie znasz zawody?”

            Przedszkolaki z grupy „Myszki” i „Kotki” ze świerklańskiego przedszkola brały udział w konkursie „Jakie znasz zawody?” organizowanym przez Izbę Rzemieślniczą w Opolu. W nagrodę za przepięknie wykonane prace różnymi technikami plastycznymi ze szczególną dokładnością i starannością oraz pomysłowością otrzymały dyplomy, a także dyplom dla przedszkola. Serdecznie gratulujemy przedszkolakom!

dyplom.jpeg
Zwyczaje i obrzędy wielkanocne

Czynne uczestnictwo dzieci w uroczystościach związanych z tradycjami i zwyczajami świątecznymi jest jednym z wielu zadań edukacyjnych przedszkola. Dzieci kultywując obrzędy ludowe związane ze świętami w przedszkolu integrują się z rówieśnikami oraz mają kontakt z ludźmi, którzy ich oglądają i zarazem podziwiają.

W związku z tym z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych przedszkolaki  z grupy „Kotki” mogły zapoznawać się ze zwyczajami i obrzędami związanymi z tymi uroczystościami. Wdrażanie przedszkolaków w przeżywanie tych najważniejszych Świąt chrześcijańskich rozpoczęło się od słuchania bajek i opowiadań nawiązujących do tej tematyki, wykonania wielkanocnych dekoracji w sali, obejrzenia prezentacji komputerowej ukazującej przeżywanie tychże świąt przez innych przedszkolaków oraz młodzież i dorosłych współtworzących różne kółka zainteresowań. Z tradycją malowania jajek wielkanocnych przedszkolaki z grupy „Kotki” zapoznały się w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu – Bierkowicach. Po obejrzeniu różnych technik zdobienia jaj, własnoręcznie ozdobiły jajka. W przedszkolu „Kotki” zapoznały się ze sposobem farbowania jaj, które od tej pory nazywały już tylko kraszankami. Spróbowały również swoich sił przy ich ozdabianiu. Od tamtego czasu wszyscy już wiedzą, że jaja ozdobione w ten sposób to pisanki czy naklejanki.

            Przedszkolaki z grupy „Kotków”, ale również i „Myszek” przy pomocy Pań wykonały wianuszki, stroiki, kartki świąteczne i pisanki na konkurs symboliki świątecznej „Wielkanocny Kosz”, który odbył się w Świerklach dnia 6 kwietnia 2014 roku. W kategorii: stroiki, przedszkolaki ze świerklańskiego przedszkola zajęły III miejsce. Wszystkie ozdoby świąteczne z konkursu zostały wystawione w przedszkolu w postaci kiermaszu wielkanocnego. Pieniądze ze sprzedaży tychże dekoracji zostaną przeznaczone na zakup artykułów plastycznych dla dzieci.

Dzieci z grupy „Kotki” przygotowując się do Świąt Wielkanocnych tworzyły również różnorodne prace plastyczne m. in. wykonały zajączka z rolki tekturowej oraz baranka z wełny, ozdabiały palmy wielkanocne czy przygotowały własnoręcznie koszyczki na prezenty od wielkanocnego zajączka.

Ten ostatni zwyczaj wywoływał u przedszkolaków ciekawość i różnego rodzaju emocje. Gdy wreszcie ujrzały wyczekiwanego gościa – Zajączka, w przedszkolu zapanowała wielka radość. Dzieci przywitały go bardzo radośnie. Na początku zaśpiewały mu kilka piosenek o świętach wielkanocnych i wiośnie, a potem otrzymały od niego kopertę. W niej były zapisane zadania do wykonania, których spełnienie „gwarantowało” koszyczki pełne prezentów. Dzieci szybko wzięły się do pracy, a gdy dobiegła ona końca, Zajączek podziękował przedszkolakom. Następnie zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie i „pokicał” do kolejnych przedszkoli…

Dzieci szybko znalazły swoje koszyczki i do końca dnia dzieliły się swoimi wrażeniami z rówieśnikami. Ten dzień na pewno długo pozostanie im w pamięci.

 

 

Kącik przyrodniczy

W marcu 2014 roku, w świerklańskim przedszkolu w pełni zagościła wiosna. Można to odczuć nie tylko podczas zabaw i ćwiczeń ruchowych na świeżym powietrzu, ale również w przedszkolu. Dzieci z grupy „Kotki” założyły wiosenny kącik przyrody. Przedszkolaki zasadziły różne gatunki kwiatów m. in. hiacynty, krokusy, narcyzy oraz nasturcje, a także różne gatunki warzyw takich jak marchewka, cebulka, papryka, fasola czy pomidor. Przed świętami kącik wzbogacił się o wysiew rzeżuchy i owsa. Ze szczypiorku i cebulki „Kotki” robią sobie smaczne kanapki.

Kącik przyrodniczy stał się w przedszkolu nie tylko elementem „upiększającym”, ale również dydaktycznym, z którego przedszkolaki czerpią doświadczenie oraz wzbogacają swoją wiedzę. Od tej pory każdy „Kotek” pamięta, że rośliny do rozwoju potrzebują słońca oraz wody. Z tego względu nikt nie zapomina o codziennym podlewaniu.

Zachęcamy również rodziców do zakładania hodowli roślin w ogródkach czy kącików przyrodniczych w domach, gdyż obserwacja i praca w tych miejscach rozwija myślenie przyrodnicze dzieci, wdraża do aktywnego poznawania przyrody poprzez eksperymentowanie, przewidywanie skutków działań oraz odkrywania zależności występujących w przyrodzie.

 

 

Bal gałganiarza

W środę, 12 lutego 2014 roku w świerklańskim przedszkolu odbył się „Bal Gałganiarza”. Zabawa ta wpisała się na stałe w kalendarz uroczystości przedszkolnych, a głównym jej celem jest pożegnanie karnawału. Przedszkolaki z obu grup: „Myszki” i „Kotki” przyszły do przedszkola ubrane w pomysłowe i fantazyjne stroje. Wystrój korytarza i sali przedszkolnej wprowadzały dzieci w atmosferę zabawy. Przedszkolaki bawiły się świetnie przy dźwiękach muzyki. Nie zabrakło również licznych gier, konkursów i rozgrywek sportowych. Podczas przerw w zabawach był również czas na zregenerowanie sił i zjedzenie pysznych ciasteczek oraz zaspokojenie pragnienia. Podczas balu dzieci z obu grup miały okazję do wspólnej zabawy i rozmów. Dobre humory nie opuszczały „Myszek” i „Kotków” przez cały dzień. Szkoda, że następny bal dopiero za rok…

 

 

Spotkanie z Panią pielęgniarką

            W dniu 31 stycznia 2014 roku w Przedszkolu w Świerklach odbyło się spotkanie z panią Pielęgniarką Urszulą Nowainską. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z zawodem pielęgniarki. Pani Urszula opowiadała dzieciom jak należy ubierać się stosownie do pory roku. Zapoznała również przedszkolaków ze sposobem działania przyrządów stosowanych w jej pracy - stetoskopem oraz ciśnieniomierzem. Pani pielęgniarka opowiedziała również jak  należy się zachować i w jaki sposób udzielać I-szej pomocy w razie wypadków. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało od pani Urszuli pamiątkową naklejkę. W nagrodę za przybycie przedszkolaki wręczyły jej kwiatek oraz słodki upominek. Uwieńczeniem spotkania było zrobienie pamiątkowego zdjęcia. Serdecznie dziękujemy pani Urszuli za przybycie i czekamy na kolejne jej odwiedziny.

 

 


Wycieczka do Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu - Bierkowicach

28 marca 2014 roku przedszkolaki z przedszkola w Świerklach z grupy „Kotki” odwiedziły Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu – Bierkowicach. W skansenie zapoznały się ze zwyczajami i obrzędami Świąt Wielkanocnych. Jednym z nich jest malowanie jaj, z którym miały okazję się zapoznać. Dzieci zdobiły jajka różnymi technikami. Pierwsza polegała na wydrapywaniu wzorów, patyczkiem zanurzanym co jakiś czas w occie, w zabarwionym jajku. Kolejne na ozdabianiu gorącym woskiem jaj, a następnie zabarwianiu je na różne kolory. Chętne dzieci wydrapywały wzorki na „papierowych” jajkach pokrytych wcześniej woskiem i farbą. Po zakończeniu warsztatów przedszkolaki podziękowały za przyjęcie i złożyły wielkanocne życzenia paniom prowadzącym tak ciekawe zajęcia. W świetnych humorach „Kotki” wróciły do swojego przedszkola ze wspomnieniami, które pozostaną im długo w pamięci.

 

 


Spotkanie w Brzeziu w ramach programu „Przedszkole Promujące Zdrowie”

Dnia 20 marca 2014 roku odbyło się spotkanie w Publicznym Przedszkolu w Brzeziu w ramach realizowanego programu „Przedszkole Promujące Zdrowie”. Na to spotkanie przybyło grono zaproszonych osób związanych w swojej pracy i w życiu ze zdrowiem, m. in. pani stomatolog, pan fizjoterapeuta, pani z sanepidu oraz dyrektorzy i przedszkolaki z przedszkoli z gminy Dobrzeń Wielki. Dzieci miały okazję wystąpić przed publicznością prezentując swoje umiejętności. Poza tym prowadzone były, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, różnorodne gry, zabawy i konkurencje związane ze zdrowiem, prawidłowym odżywianiem czy zdrowym stylem życia. Publiczne Przedszkole w Czarnowąsach reprezentowane było przez dwie dziewczynki z grupy „Kotki” z Publicznego Przedszkola w Świerklach. Aleksandra Białogór zaśpiewała piosenkę pt. „Chcę być zdrowy” a Matylda Nowakowska również zaśpiewała piosenkę, ale po innym tytułem, mianowicie „Mydło lubi zabawę”. W nagrodę dziewczynki otrzymały dyplomy, „jabłuszkowe mandale” oraz „pachnące owocami” piłki, które od razu zachęcały przedszkolaków do ćwiczeń gimnastycznych. Dziewczynki z „bagażem doświadczeń” wróciły do przedszkola w świetnych humorach.

 

 

Witamy Wiosnę”

              Przygotowania do dnia 21 marca przedszkolaki ze Świerkli z grupy „Kotki” rozpoczęły już kilkanaście dni wcześniej. Podczas spacerów szukały oznak wiosny, nasłuchiwały śpiewu ptaków, słuchały opowiadań i wierszy o tematyce wiosennej, uczyły się nowych piosenek o wiośnie, no i wreszcie zrobiły Marzannę czyli słomianą kukłę, która symbolizowała zimę. W dzień powitania wiosny przedszkolaki przeszły ulice Świerkli z Marzanną, grając jednocześnie na instrumentach perkusyjnych i śpiewając piosenki o wiośnie. Po spaleniu słomianej kukły, obeszły wieś ponownie z Gaikiem – symbolem wiosny.

 

 

Dzień babci i dziadka w przedszkolu

22 stycznia 2014 roku był dniem niezwykłym w świerklańskim przedszkolu nie tylko dla dzieci, ale również dla babć i dziadków naszych przedszkolaków. Dzieci z obu grup -„Myszki” i „Kotki” przedstawiły „Jasełka” oraz wyrecytowały wiele wierszy i wyśpiewały różne piosenki związane tematycznie z tymże świętem. Mali artyści z przejęciem odegrali swoje role, a odbiorcy byli bardzo przejęci i wzruszeni. Radości nie było końca, kiedy to dzieci zaprosiły swoich dziadków do wspólnego walczyka oraz wręczyły im własnoręcznie wykonane laurki ze słodkim upominkiem. Po inscenizacji babcie i dziadkowie zostali zaproszeni przez panią Dyrektor na słodki poczęstunek z kawą i herbatą.

„O, o, o, kocham Cię” – słowa tej piosenki na długo jeszcze pozostały naszym pociechom w pamięci, a babciom i dziadkom na pewno też, patrząc na ich uśmiechy  i zadowolenie podczas wspólnego spotkania z wnukami.

Bal karnawałowy

9 stycznia 2014 roku w świerklańskim przedszkolu odbył się „Bal Karnawałowy”. W tym dniu „Kotki” i „Myszki” przyszły do przedszkola ubrane w pomysłowe i odświętne stroje. Dekoracje oraz wystrój sal wprowadzały atmosferę karnawałową. Zabawa rozpoczęła się od zaprezentowania przez każdego przedszkolaka swojego stroju. Potem odbyły się wspólne zabawy przy dźwiękach muzyki m. in. labado, zorba, kaczuszki oraz przedszkolny rock and roll. Przedszkolaki miło spędziły czas tańcząc i biorąc udział w wielu grach i zabawach ruchowych. Podczas balu dzieciom towarzyszyły kolorowe oraz migoczące światełka. W trakcie przerw w muzyce przedszkolaki mogły zaspokoić głód, jedząc pyszne ciasteczka oraz ugasić pragnienie, popijając je wodą. Dzieci w świetnych humorach bawiły się do „upadłego”. Jednak wszystko, co piękne i dobre, szybko się kończy. Dobrze, że pan fotograf uwiecznił te chwile na zdjęciach.

Czekamy już teraz z utęsknieniem na następny pełen wrażeń i emocji bal karnawałowy.

 

 

Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy. Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory. Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich. Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski” – słowa tej piosenki każdemu z nas kojarzą się ze świętami,       z czasem wyjątkowym, pełnym magii i radości, a równocześnie czasem spotkań z rodziną i bliskimi.

W naszym przedszkolu kultywowane są tradycje i obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia. Panie wraz z dziećmi wykonują różnego rodzaju stroiki i ozdoby bożonarodzeniowe, które później wystawiane są podczas kiermaszu świątecznego  w przedszkolu. Pieniążki pozyskane z tego celu przeznaczane są na różnego rodzaju materiały plastyczne i dydaktyczne dla dzieci. Przedszkolaki w tym czasie pieką również pierniczki, uczą się melodii i tekstów kolęd, słuchają opowiadań i wierszy związanych ze świętami, a także przygotowują się do przedstawienia o tematyce bożonarodzeniowej - „Jasełek”, które wpisały się już na zawsze do historii świerklańskiego przedszkola.

Dnia 20 grudnia 2013 roku przedszkolaki z grupy „Myszki” i „Kotki” przedstawiły „Jasełka” dla swoich rodziców. W ten dzień świąteczny nastrój w przedszkolu panował już od samego rana. Zaraz po śniadaniu dzieci upiekły ciasteczka, potem śpiewały kolędy  i powtarzały swoje wierszyki podczas prób na występ. Kiedy zbliżał się czas przedstawienia, przedszkolaki ubrały się w odświętne stroje i ustawiły się na scenie. W szopce zasiadła Maryja z Józefem i Dzieciątkiem, dookoła śpiący pasterze, Trzej Królowie, dzieci i zwierzątka, a nad stajenką w mroku nieba - aniołowie. Mali aktorzy świetnie odegrali swoje role i zaprezentowali swoje umiejętności wokalne podczas śpiewu kolęd i piosenek  o tematyce bożonarodzeniowej. Rodzice z przejęciem słuchali swoich pociech i nie kryli wzruszenia. Miłym akcentem uroczystości był poczęstunek z kawą i ciasteczkami upieczonymi przez dzieci. Nie zabrakło również bożonarodzeniowych i noworocznych życzeń.

Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne oklaski i pochwały za świetnie wyrecytowane wierszyki oraz wyśpiewane kolędy, dzięki którym „wywołały” uśmiechy na widowni oraz świąteczną atmosferę!

 

 

Ciasto marchewkowe
W ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” przedszkolaki z grupy „Kotki” upiekły pyszne ciasto marchewkowe. Pracę swoją zaczęły od umycia rąk, ubrania fartuszków i przygotowania składników do jego upieczenia. Potem pozostało już tylko dokładne odmierzenie poszczególnych „komponentów” oraz wyrobienie ciasta i wyłożenie go na blaszce posmarowanej uprzednio tłuszczem. Radości nie było końca, kiedy to wreszcie podczas podwieczorku „Kotki” mogły spróbować swojego „wyrobu”.

Celem tychże zajęć było zapoznanie przedszkolaków ze sposobem wypieku ciast oraz spróbowania swoich umiejętności kulinarnych.

 

 

Spotkanie z iluzjonistą

25 października 2013 roku odbyło się w przedszkolu spotkanie z iluzjonistą, który zaprezentował  magiczne sztuczki. Iluzjonista wykonał magiczne triki z kartami i królikiem, pokazał dzieciom jak znikają piłki. Występ ubarwiony był solidną dawką humoru. Przedszkolaki z zapartym tchem obserwowały przedstawienie, jak również miały możliwość pomagać iluzjoniście w sztuczkach. Nasze pociechy odbyły wspaniałą podróż do świata magii i czarów oraz przekonały się, że czary naprawdę istnieją.

Magik w Przedszkolu.jpeg

Magik w Przedszkolu1.jpeg

Magik w Przedszkolu2.jpeg

Magik w Przedszkolu3.jpeg

Pasowanie na przedszkolaka

 30  października w naszym przedszkolu odbyło się "Pasowanie na przedszkolaka" nowo przyjętych dzieci. Do grupy kotków dołączyły: Laura, Julia, Kinga, Amelia, Natalia, Antonina, Iwona. Zanim dzieci zostały przedszkolakami, zaprezentowały krótki program artystyczny prezentując wierszyki, piosenki i tance, które nauczyły się już w przedszkolu.                 Po występie złożyły uroczysty akt  ślubowania. Następnie pani Dyrektor uroczyście, zaczarowanym ołówkiem dokonała aktu pasowania.

Pasowanie Myszek i Kotk+-w.jpeg

Pasowanie Myszek i Kotk+-w 1.jpeg

Pasowanie Myszek i Kotk+-w1.jpeg

Dożynki tuż,tuż..

         Nasze przedszkole w tym roku organizuje Gminne Dożynki Przedszkolne. Na tę uroczystość przygotowujemy  się już od samego początku września Gromadzimy w naszym przedszkolu plony z ogrodów, sadów i działek. Razem z paniami przedszkolaki wykonały piękna Koronę Dożynkową oraz upiekły słodziutkie ciasteczka.

DSCF5653.jpeg

Wykonanie korony do+-ynkowej.jpeg
 

Gminne Dożynki Przedszkolne w Świerklach 

            Dożynki są zwieńczeniem ciężkiej pracy rolników i ich rodzin. To jedno z najpiękniejszych świąt rolniczych, sięgające czasów średniowiecznych tradycji. Uroczystość ta  traktowana jest jako ukoronowanie mozolnej i wymagającej poświęcenia pracy na roli. Są one też świetną okazją do zaprezentowania pięknie wykonanych z płodów ziemi koron oraz przedstawienia lokalnych tradycji związanych głównie ze żniwami.

            Dnia 11 października  2013r. odbyły się Gminne Dożynki Przedszkolne, których inicjatorem było Publiczne Przedszkole w Czarnowąsach. Już od września w każdym przedszkolu gromadzono plony z ogrodów, sadów i działek. Uwieńczeniem tych zbiorów są właśnie dożynki, w których wzięły udział dzieci z przedszkoli z całej Gminy Dobrzeń Wielki. Do Świerkli przybyły przedszkolaki z Chróścic, Brzezia, Dobrzenia Wielkiego i Kup. Na wstępie starościna dożynek pani dyrektor Katarzyna Radlak, wraz z radnym panem Józefem Moczko przywitali wszystkich gości  przybyłych na tegoroczne dożynki chlebem i solą. Podkreślili również, iż kultywowanie tradycji dożynkowej jest bez wątpienia naszym obowiązkiem, bowiem jest to świadectwo piękna kultury narodowej oraz istotny element naszej tożsamości. Następnie w pięknym korowodzie prowadzonym przez orkiestrę  dętą z Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim przeszliśmy przez plac przedszkolny. Delegacje z poszczególnych przedszkoli niosły swoje piękne korony, wykonane przez dzieci z pomocą nauczycieli i rodziców.

Po zaprezentowaniu koron dożynkowych udaliśmy się do pięknie ozdobionej sali wiejskiej. Tam przedszkolaki ze Świerkli powitały gości przedstawieniem dożynkowym. Przy piosence „ Plon niesiemy plon” dzieci  w strojach ludowych na ręce starostów dożynek złożyły łany zbóż i chleb, wieńce, pachnące kwiaty z łąki, kosze z owocami i warzywami, jak również grzyby leśne. Roztańczone i rozśpiewane przedszkolaki z całej gminy pod kierunkiem swoich pań przedstawiły programy artystyczne złożone z przyśpiewek ludowych oraz wierszy i inscenizacji związanych ze świętem plonów. Nie zabrakło również przedstawienia wykonanego w gwarze śląskiej. Nauczycielki przygotowujące dzieci do pokazu, zadbały o ciekawe układy choreograficzne, barwne stroje ludowe oraz rekwizyty.

Po występach  odbył a się biesiada dla wszystkich uczestników wspólnej zabawy, o który zadbali pracownicy przedszkola wraz z dziećmi. Na ten dzień upieczono specjalnie dożynkowe ciasteczka. Dzieci miały okazję spróbować różnych smakołyków przygotowanych specjalnie na tę okazję. Był chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym,  jabłka i kołacz śląski.

            Impreza ta wspaniale zintegrowała środowisko przedszkolne i rodzinne. Można było zaobserwować duże zaangażowanie rodziców, którzy pomagali w przygotowaniu dekoracji, strojów, fryzur, a potem ze wzruszeniem oglądali popisy swoich pociech na scenie. Swoją obecnością imprezę uświetnili między innymi – zastępca wójta pani Irena Weber,  dyrektorzy przybyłych przedszkoli, ks proboszcz Franciszek Lehnert, sołtysi z Świerkli, Borek, Czarnowąs oraz radni Renata Wilk i Józef Moczko.

            Dziękujemy wszystkim  dzieciom, zarówno  jak i nauczycielkom za udział w Gminnych Dożynkach Przedszkolnych. Składamy serdeczne podziękowanie rodzicom za zaangażowanie i pomoc w organizacji dożynek.  W szczególności sponsorom, którzy imprezę wsparli, a byli nimi: Cukiernia- Henryk  Kłysek Czarnowąsy, Agencja PZU – Dariusz Kokot, Market Polo, P.H. „WEDA”- Joanna, Robert Orleański, Bank Spółdzielczy w Dobrzeniu Wielkim, „Xeropartner” Opole, „Gastromer”  Lasowice Wielkie, Sołectwo Świerkle, Sołectwo Czarnowąsy, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dobrzeniu Wielkim, GOK w Dobrzeniu Wielki, Portal Technika Grzewcza Czarnowąsy, Hurtownia owoców i warzy „Jagusia”, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kup, Stowarzyszenie Rozwoju Inicjatyw Świerkle, Stowarzyszenie księgowych – Opole, PPHU „ZUZIK”, Piekarnia Wiecha w Czarnowąsach. Mamy nadzieję że, dzień Gminnych Dożynek Przedszkolnych dostarczył dzieciom nowych wrażeń oraz pojęć związanych z tradycją lokalną.

Justyna Szwarcbach

Gminne Do+-ynki Przedszkolak+-w.jpeg 

Gminne Do+-ynki Przedszkolak+-w 3.jpeg

Gminne Do+-ynki Przedszkolak+-w1.jpeg

Gminne Do+-ynki Przedszkolak+-w2.jpeg


Soki Owocowe 

         Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy są soki owocowe. Warto pomóc dziecku polubić je.  Soki to nie tylko doskonałe źródło witamin i cennych składników, ale  pyszniejsze są niż słodycze. Przekonała się o tym grupa Kotków, podczas robienia i picia soków z owoców. Dzieci pełne zainteresowania i ciekawości przystąpiły do mycia, później już pozostało wrzucenie ich do sokowirówki i sok gotowy. Degustacja wspólnie z opiekunem zachęciła dzieci do sporego wypicia soku. Wszystkim bardzo smakowały, ponieważ wykonane były przez dzieci, bez cukru i konserwantów. Degustacja była udana, bezpieczeństwo zapewnione i dużo radości z wykonanej pracy !

Soki owocowe to specjalno+Ť¦ç Kotk+-w.jpeg 

Udział w akcji „Sprzątanie Świata”

         W wrześniu nasze przedszkole wzięło udział w akcji „Sprzątanie Świata”, która jest stałym punktem działalności przedszkola. Dzieci z grupy Kotki bardzo ochoczo włączyły się do akcji. Zbieraliśmy śmieci, które zalegały poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Naszym celem było nie tylko oczyszczenie okolicy przedszkola oraz lasu, ale przede wszystkim wzrost wiedzy ekologicznej naszych wychowanków oraz rozwijanie proekologicznych zachowań.

Sprzatanie +Üwiata1.jpeg

Spotkanie z policjantem w Dzień Pojazdów

         11 Września 2013r. obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Pojazdów. W tym dniu wszystkie dzieci przyniosły swoje pojazdy - duże, małe, kolorowe oraz zmechanizowane. Po raz pierwszy w naszym przedszkolu zjawiło się ich tak dużo. Przedszkole przybrało bardzo odświętny wygląd. Wszędzie gościły samochody, samoloty, pociągi i wiele innych pojazdów. Z okazji tegoż dnia dzieci brały udział w licznych konkursach , zabawach i konkrecjach sportowych, każdy uczestnik zabawy otrzymał od p. Justynki upominek. Na parkingu  przedszkolnym czekała jeszcze niespodzianka dla dzieci . Przybył do nas pan Policjant - dzielnicowy Świerkli, zaprezentował nam swój pojazd oraz uczestniczył w pogadance z dziećmi na temat bezpieczeństwa. To był naprawdę udany, pełen wrażeń i dobrej zabawy dzień.

Dzie+ä Pojazd+-w.jpeg

Dzie+ä Pojazd+-w1.jpeg

Dzie+ä Pojazd+-w2.jpeg